Windows Server 2012 ‘de NIC Teaming

 

ethernet-team

Merhaba,

          Bu yazımızda, daha önceki windows server sürümlerinde ethernet kartı üreticisinin sağlamış olduğu yazılımlarla kazanılan fakat Windows Server 2012 ile işletim sistemi tarafından sağlanan bir yetkinlik olan, NIC Teaming özelliğinden bahsedeceğiz.

          NIC Teaming’in tanımına değinecek olursak, 2 veya daha fazla ethernet kartının ağ bağlantılarının konsolide edilerek, sanal bir ethernet kartı oluşturmak suretiyle, isteğe bağlı olarak 2 kat daha hızlı ya da fail-over çalışacak bir yapı kurmaktır.

          Ağ bağlantısı stabilitesi, canlı ortamda çalışan bir sunucu için veri yedekliliğinden sonra en önem verilmesi gereken noktalardan biridir. Ne kadar güçlü ve güvenli bir sunucunuz ve üzerinde çalışan yazılımınız olursa olsun, network bağlantınız koptuğunda hayat duracak, servisler işlevsiz hale gelecektir. Günümüzde hemen hemen tüm sunucular, üzerinde birden fazla ağ kartı ile üretiliyor ve satılıyor. Tek ethernet kartı bulunduran eski bir sunucunuz varsa bile, düşük bir maliyetle ikinci bir ethernet kartı edinip sunucunuzun ağ bağlantısını yedekleyebilirsiniz. Bu noktada Windows Server 2012’nin bize sağladığı avantaj ise, kart üreticilerinin sağladığı yazılım ile aynı üreticiye ait donanımı bazen ise aynı seri ürünleri team yapabilirken, artık üreticiden bağımsız herhangi A ve B marka iki ethernet kartını team yapabilmektir.

          Server 2012 üzerinde NIC Teaming fonksiyonunu kullanmak için, Start –> run –> LBFOADMIN çalıştırılır ya da aşağıda görebileceğiniz gibi server manager üzerinden local server’a tıklanır ve teaming bağlantısı açılır.

Windows_server_2012_server_manager

Açılan ekranda TASKS / NEW TEAM ‘a tıklayarak yeni bir team oluşturabilirsiniz.

Nic_teaming

          New Team’a tıkladığınızda açılan yeni pencerede oluşturacağınız team ve sanal ethernet adaptörü için sizden bir isim girmenizi ve team üyesi olacak ethernet kartlarını seçmenizi ister.

Nic_teaming2

          Additional Properties kısmında network switch yapılandırmanıza ve team adaptörünüzün kullanım amacına göre bazı ayarlar bulunmakta. Default değerlerde bırakarak geçiyoruz.

          Verileri girip OK’a tıkladığınızda artık sanal ethernet kartınız oluşmuş olur. Yeni oluşan kartın IP yapılandırmasını yaparak kullanıma başlayabilirsiniz.Ayrıca LBFOADMIN komutu kullanımına ilişkin dökümanı buradan indirebilirsiniz.

Network_Connections

Bir başka yenilikte görüşmek üzere..

Barış KAYATÜRK

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s